...

Spirit of Freedom

Spirit of Freedom – pod takim hasłem koncertowali w Korei Południowej Atom String Quartet wspólnie z saksofonistą Cezariuszem Gadzina, pianistką Anną Ciborowską oraz muzykami koreańskimi z zespołu Stone Jazz. Artyści w różnych konfiguracjach wystąpili na kultowych podiach w Seulu, Incheon i Gyoha. Prezentowali nie tylko muzykę z albumu The Fifth Element, który został bardzo entuzjastycznie przyjęty przez międzynarodową krytykę (m.in. tytuł Płyty Roku 2016 w holenderskim magazynie Jazzism) ale również jazzowe interpretacje muzyki Fryderyka Chopina, Witolda Lutosławskiego, czy Romana Palestra. Jazz to muzyka wolności i takie właśnie przeslanie niesie „Spirit of Freedom”, w którym poza wolnością improwizacji bardzo silnie obecna była wolność gatunkowa. Repertuar czerpał inspiracje z bardzo szerokiego spectrum muzyki: klasycznej (również współczesnej), tradycyjnej – zarówno polskiej, jak i koreańskiej ale tez sounscapism’u .  Idea wolności obecna była w programie polskich artystów również w wymiarze historyczno-społecznym. Dzięki otwartości stylistycznej i bardzo szerokiemu wachlarzowi inspiracji muzycznych, koncerty Spirit of Freedom były rodzajem muzycznego przewodnika po historii Polski od okresu zaborów, poprzez czas niepodległości w XX leciu międzywojennym  aż do okresu powojennego, w którym sztuka była politycznie cenzurowana.  Ta koncepcja koncertów Spirit of Freedom trafiła idealnie w oczekiwania  koreańskiej publiczności. Koreańczycy, których przeszłość pełna jest również długich okresów zaborów  z dużym zainteresowaniem słuchali o meandrach polskiej historii. Bardzo entuzjastycznie przyjmowali też samą muzykę, w której doceniali bogactwo stylistyczne oraz sonorystyczne. Do bogactwa barw dźwiękowych przyczynił się bowiem nie tylko znakomity ATOM String Quartet, saksofon i fortepian ale również tradycyjne instrumenty koreańskie: haegeum (koreańskie skrzypce) oraz guayageum (koreańska harfa).      

13 grudzień 2019,  Bottom Line Jazz Club, Incheon,  Korea Płd.
14 grudzień 2019,  Centrum Kulturalne Gyoha, Seul, Korea Płd.
15 grudzień 2019,  Emu Art. Space, Seul, Korea Płd.

Line up projektu:
Cezariusz Gadzina – saksofony
Mateusz Smoczyński – skrzypce
Dawid Lubowicz – skrzypce
Michał Zaborski – altówka
Krzysztof Lenczowski – wiolonczela
Anna Ciborowska – fortepian
Seo Yeij – harfa koreańska
Cha Seunghyun – koreański obój bambusowy
Kim Minjung – koreańskie skrzypce ludowe obój bambusowy
Onesoo Lee – instrumenty klawiszowe
Shin Jeegug – kontrabas
Kim Honggie – perkusja

Misją Fundacji TAK – Temat Aktualny Kultura, organizatora Spirit of Freedom, jest szukanie wspólnej platformy do kreacji i promocji różnych gatunków muzyki niekomercyjnej: współczesnej, jazzowej, improwizowanej, folkowej, klasycznej…  Fundacja wspiera bezpośrednio produkcje artystyczne, wydaje płyty, stymuluje rozwój młodych artystów, organizuje konkursy. 

Seria koncertów Spirit of Freedom jest dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego  NIEPODLEGLA na 2017-2022, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza.

Więcej informacji: Facebook / AT.EXT   

Atom String Quartet  jako świetny kwartet smyczkowy grający jazz jest formacją unikalną na skalę międzynarodową. Zespól fantastycznie podsumował czołowy polski krytyk muzyczny Jan „Ptaszyn” Wróblewski –  czterech najsympatyczniejszych rzępajłów z siłą rażenia adekwatną do nazwy zespołu. Zespół od początku swojej działalności otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Jego wciąż rosnącą pozycje na polskiej scenie udowadniają Fryderki, które zespól zdobywa regularnie od paru lat. Najwyższej próby rezultat artystyczny płyty The Fifth Element zaowocowały ponownymi zaproszeniami na koncerty do prestiżowych sal w Korei Południowej. „Piąty element”to Cezariusz Gadzina – czołowy saksofonista europejski, zdobywca wielu międzynarodowych nagród, dynamiczny twórca wielu projektów muzycznych – między innymi The European Saxophone Ensemble, który nosi zaszczytny tytuł Ambasadora Kultury Unii Europejskiej. Cezariusz Gadzina występował na wielu festiwalach muzycznych na 5 kontynentach. Jest saksofonistą wszechstronnym (również klasycznym), a jego gra była inspiracją dla wielu kompozytorów, którzy napisali wiele utworów specjalnie zadedykowanych Cezariuszowi Gadzinie. Nagrywał dla wielu rozgłośni radiowych, stacji telewizyjnych oraz kompanii płytowych (m.in. w 2017 jego płytę wydała wytwórnia Universal Music). Stone Jazz to połączenie brzmienia klasycznego jazzu i tradycyjnej muzyki koreańskiej.  Istniejący od 2005 roku zespół z powodzeniem koncertuje na całym świecie prezentując swoją wizję koreańskiego spojrzenia na amerykańską muzykę.

Seraphinite AcceleratorBannerText_Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.